Máte aktivovaný slevový kupón "CZ24NIK091". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

Turecko: Informace o lokalitě

Doba přímého letu z Prahy do Istambulu je ca. 3,5 hodiny
Doba přímého letu z Bratislavy do Kemeru je ca. 2,5 hodiny
Časový posun vůči Střední Evropě je +1 hodina
 

1.) Vízum

Vízum pro vstup za účelem turistiky s pobytem je nutné pouze při pobytu přesahujícím 30 dnů
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty
 

3.) Celní a devizové předpisy

Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí. Při koupi drahých koberců a uměleckých předmětů doporučujeme zejména v turistických oblastech zvýšenou obezřetnost s ohledem na časté případy podvodů.
Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár (tj. doutníků, jejichž váha nepřesahuje 3 g), 10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Hlavní svátek je postní měsíc Ramadán, který každoročně vychází na jinou dobu, protože se odvozuje od lunárního měsíce. Ramadán asi znáte, za světla se prostě nesmí jíst, jí se večer. Cestovatel si prý ale během Ramadánu nemusí vůbec ničeho všimnout, protože Ramadán málokdo dodržuje úplně striktně a restaurace fungují. Ramadán končí svátkem cukru, kdy je volno, rozdávají se bonbóny a scházejí se rodiny. Dva měsíce po konci Ramadánu se dělá slavnost obětování, což je podobná řezničina jako naše vánoční pojídání kaprů, akorát Turci si doma místo kaprů zabíjejí ovce nebo jiná zvířata.
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

Počasí v Turecku má mnoho podob a tváří. Turecka je velká země a pro každý její kout je typické jiné klima a tím pádem i jiné počasí. Turecko leží v subtropickém podnebném pásu, nicméně jsou důsledkem toho, že je někde sucho a horko, někde vlhko i mírné klima, jinde v zimě sněží, to vše v Turecku můžeme zažít. Počasí tu dovolené u moře rovněž přeje, v létě je teplo (teplota vzduchu až 38°C) a velmi teplá je i voda v moři.
 

6.) Pitná voda

Vodu, která v Turecku teče z klasických vodovodů, se bát pít nemusíte. Voda je pitná. Ve vodě nejsou obsaženy škodlivé bakterii, který by lidem způsobovaly střevní potíže. Sice nejsem chemik, ale jsem přesvědčen, že složení místní vody je od té české trochu odlišné, ale nikoliv závadné. Z kohoutků v celém Turecku teče studená a dobrá voda, není třeba jí ani nijak ochucovat šťávami z prášku, je chutná v takové formě, v jaké si ji natočíte.


7.) Zdravotnictví

V případě, že se během svého pobytu v Turecku zraníte a nebo jinak onemocníte, můžete se nechat ošetřit v některé ze zdejších nemocnic. V místních lékárnách (Eczane) si můžete zakoupit některé běžně dostupné léky (např. Lamotil nebo Imodium) a personál je rovněž vyškolen k tomu, aby byl schopen Vám dát injekci.
Je dobré vědět, že v případě, že se lékařské ošetření bude cenově pohybovat do sta eur, platí se v Turecku hotově.
V případě, že by byl Váš zdravotní stav natolik vážný, že by vyžadoval hospitalizaci, zřejmě budete přijati do některé nemocnice v Istanbulu (Nemocnice USA – admiral Bristol, Německá nemocnice, Mezinárodní nemocnice) nebo v Antalyi (Mezinárodní nemocnice v Antalyi).


8.) Měna a platby

Směnárny jsou hlavně na letištích a v turistických oblastech. Nejvýhodnější kurzy mají směnárny uprostřed velkých měst, nejlépe v nějaké ulici blízko bank (mají konkurenci). Naopak směnárny na letišti jsou relativně nejméně výhodné. Dejte si pozor na zlodějské kurzy ve směnárnách poblíž turistických atrakcí (klamně přehozené číslice na kurzovním lístku, neuváděná přirážka apod.). Můžete měnit i v bankách, ale počítejte s poplatky. Férové kurzy jsou takové, u kterých se nákup a prodej liší pouze o jedno procento (takže jejich přirážka od středu je půl procenta).
Ve směnárnách je nutno měnit eura nebo dolary. Aktuální kurs turecké liry (TRY) můžete najít zde.


9.) Co s sebou?

Nezapomeňte na pevnou obuv, v případě nepříznivého počasí teplé oblečení a pokrývku hlavy.
 

10.) Elektřina

Napětí a zásuvky v Turecku jsou stejné jako v České republice a Slovensku.
 

11.) Mobilní signál a internet

Turecko má tři hlavní operátory a asi deset operátorů virtuálních. Turkcell (čte se asi turkdžel), Avea a Vodafone. Aveu většinově vlastní Turk Telekom. Virtuální operátoři jsou převážně lokální, často napojeni na majitele fotbalových klubů.
Pokud si chcete v Turecku pořídit SIM kartu u jednoho ze tří hlavních operátorů, bude po vás chtít nejenom osobní údaje, ale i údaje o přístroji (IMEI). Zakoupená SIM karta by podle toho, co jsem se dozvěděl, fungovat pouze v tomto registrovaném telefonu. Registrace v systému trvá pár hodin. Registruje se to údajně kvůli terorismu, ale spíš v tom slyším řehtat úředního šimla.
 

Roamingový ceník; II. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
30,52 Kč 17,81 Kč 9,68 Kč 11,50 Kč 252,08 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)