Máte aktivovaný slevový kupón "CZ24NIK091".
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás.
Zrušit slevový kupón můžete
x
Čína: Informace o lokalitě
Doba přímého letu z Prahy je ca. 10 hodinČasový posun vůči Střední Evropě +7 hodin
1.) Vízum
Pro cestující z České a Slovenské republiky momentálně platí vízová povinnost. Podmínky pro vstup na území Číny naleznete na této stránce.2.) Pas
Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty3.) Celní a devizové předpisy
Dovážet do země je dále pro neobchodní účely zakázáno: všechny druhy zbraní, munici a výbušniny; falešné peníze a ceniny; všechny druhy silných jedů; materiály všeho druhu (např. filmy, fotky, CD, kazety, VHS, DVD, paměťová média, tiskoviny, které by mohly poškodit čínskou politiku, ekonomiku, kulturu nebo etiku); živá zvířata (kromě psů a koček) a živé rostliny; drogy a nebezpečné návykové a psychotropní látky; potraviny, léky a další produkty pocházející z oblastí zasažených epidemií a které mohou být škodlivé pro zdraví lidí či zvířat; nebezpečné baktérie, rostliny, zvířata a jiné výrobky včetně potravin.Vyvážet ze země je zakázáno: všechny předměty jež podléhají zákazu dovozu do ČLR (výše uvedený odstavec); materiály všeho druhu, které podléhají utajení; vzácné kulturní historické předměty a tiskoviny, které nejsou volně prodejné; vzácné živočichy a rostliny včetně semen a vzorků.
Za pašování (resp. výrobu) narkotik a vzácných živočichů nebo rostlin jsou ukládány velmi přísné tresty, v některých případech až trest smrti.
4.) Zákony, zvyky a doporučení
Čína má nárazově velké problémy se smogem. Pro všechny případy doporučujeme přibalit si roušku.Čínská specialita - pekingská kachna: Při návštěvě Pekingu by se turista neměl připravit o kulinářský požitek. Jednou z největších lahůdek je proslulá pekingská kachna. Pěstuje se tak, že se uzavře do keramické nádoby, aby nechodila, krmí se šiškami a její kůže obrůstá dostatečným množstvím tuku. Kuchaři pak odřezávají kůži a balí ji do placiček. Maso však odnesou. Turisté se mnohdy dožadují masa, s nímž se u tohoto pokrmu nepočítá.
Pokud se plánujete stravovat i mimo naše doporučené hotely, měli byste se v gastronomii orientovat nejen podle cen. Je spousta malých jídelen s výbornou stravou. Cizinec tam však může narazit na problémy s hygienou. Věnujte zároveň pozor tomu, co si vlastně objednáváte. Nejde o to, že by pokrm měl být závadný. Jí se tam ale všechno. Hadi, smažené kuřecí pařáty, hmyz, hlodavci nebo opičí mozek. To může být pro někoho problém.
Spropitné je pokládáno za urážku!
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
5.) Klima v destinaci
V severní Číně (Peking, Mandžusko, Vnitřní Mongolsko…) panují velice chladné a suché zimy. Léta jsou teplá a deštivá. Průměrné teploty se pohybují v zimě okolo -9°C, v létě okolo 24°C. Směrem do vnitrozemí a na severozápad je klima sušší a má kontinentálnější charakter. Pouštní a stepní oblasti severozápadní Číny (centrem oblasti je město Urumči) mají průměrné lednové teploty nižší než -10°C, červnové mírně přesahují 20°C. Množství srážek je zde extrémně nízké (většinou méně než 100mm ročně).V centrální Číně (okolí Šanghaje, povodí řeky Jang-c\'-ťiang…) převládá subtropické klima, které přináší krátké, ale nečekaně chladné zimy, kdy se teploty často dostávají pod bod mrazu a dlouhá, horká a vlhká léta. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že tři města Chongqing, Wuhan a Nanjing, kterými protéká Jang-c\'-ťiang, jsou často přezdívána jako „čínské rozpálené pece“. Ideálním termínem návštěvy střední Číny jsou jarní a podzimní měsíce, kdy je klima nejmírnější (to samé se dá obecně tvrdit téměř o celé Číně).
6.) Pitná voda
Voda z kohoutku v Číně pitná není, a navíc byste ji neměli používat ani na čištění zubů. Používejte vodu balenou, široce dostupnou na ulicích a zdarma poskytovanou ve všech lepších hotelech. Hotely vyšší úrovně mohou disponovat vlastní čističkou vody. Zda je voda vhodná ke konzumaci, se nejlépe zeptejte Vašeho průvodce.
7.) Zdravotnictví
Cizinci jsou obvykle nuceni hradit náklady za ošetření a jinou lékařskou péči v ČLR v hotovosti. Jsou-li pojištěni, mohou následně uplatnit nárok u své pojišťovny. Většina zdravotnických zařízení vyžaduje před hospitalizací nebo ošetřením zaplacení zálohy do výše přepokládaných nákladů. Jsou známé i případy odmítnutí poskytnutí ošetření z důvodu nedostatečné výše finančních prostředků. Doporučujeme uzavření kvalitního cestovního zdravotního pojištění kryjícího nejen náklady na lékařskou péči a hospitalizaci, ale i případnou repatriaci. Kromě toho je stejně důležité mít k dispozici dostatečnou hotovost či krytou mezinárodní platební kartu, pokud by garance pojišťovny nebyla shledána dostatečnou. Ve zdravotnických zařízeních určených pro léčbu cizinců jsou náklady za ošetření obvykle výrazně vyšší než v ČR. Povinné očkování není.
8.) Měna a platby
Rozšiřuje se možnost platit hlavními mezinárodními kartami (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, JCB, Federal a Million), avšak stále se dává přednost platbám v hotovosti, především ve venkovských a odlehlejších oblastech. Hotovost v čínské měně lze mezinárodní kreditní kartou vybírat z bankomatů Čínské banky. Otevírací doba banky bývá zpravidla: Po-Pá 09:00-17:30. V hotovosti je možné přivézt max. 5000 USD. Není možné vyvážet čínskou měnu! Aktuální kurs čínského juanu naleznete zde.
9.) Co s sebou?
Důležitá je embosovaná platební karta či kreditní karta spolčenosti Visa, Master Card či American Expres. Vhod přijde i dostatečná zásoba dolarů, kterou můžete směnit prakticky kdekoliv.10.) Elektřina
Napětí v celé Číně je 220 V, 50 Hz. Celkem časté jsou zde zástrčky se dvěma kulatými kolíky, běžné v Evropě. Setkáte se ale i s australským a americkým typem zásuvek. Většina hotelů má všechny tři typy a mnoho zásuvek je též kompatibilní se všemi třemi typy. Pokud bude ale potřeba, lze v obchodech zakoupit adaptéry (1 - 2 USD). Zásuvky na holící strojky jsou dostupné ve všech tří a vícehvězdičkových hotelech. V Hong Kongu a Macau se setkáte se zásuvkami britského typu.11.) Mobilní signál a internet
Hotely poskytují připojení k internetu obvykle zdarma. Připojit se můžete obvykle i na pokoji. V Číně jsou blokovány některé mezinárodní weby, jako například YouTube. V případě telefonování do ČR doporučujeme využít služeb Skype. Pokud potřebujete co ČR volat častěji nebo déle, využijte služeb některého ze zdejších operátorů (například Chinamobile). Na ulici lze běžně nalézt telefonní budky, z nichž se dá volat do zahraničí. Je možno také zakoupit předplacené i normální telefonní karty různých hodnot, ze kterých lze často telefonovat i z hotelu. Čínská mezinárodní předvolba je (+86).Roamingový ceník; III. pásmo s českou SIM
Minuta odchozí hovor | Minuta příchozí hovor | Odeslání SMS | Odeslání MMS | Cena za MB |
---|---|---|---|---|
61,01 Kč | 35,59 Kč | 14,52 Kč | 11,50 Kč | 302,50 Kč |