Máte aktivovaný slevový kupón "CZ24NIK041". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

Kanada: Informace o lokalitě

Doba přímého letu z Prahy je 8 - 10 hodin
Časový posun vůči Střední Evropě -6 hodin


1.) Vízum

Pro cestující z České a Slovenské republiky momentálně neplatí vízová povinnost. Podmínkou pro vstup na území Kanady je platná registrace ETA. Bližší informace o této autorizaci naleznete na této stránce.
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty
 

3.) Celní a devizové předpisy

Je nutné upozornit na přísné omezení dovozu potravin, zejména ovoce a zeleniny (včetně pokrmů podávaných na palubě letadla), kde se doporučuje dát přednost ovoci sušenému či konzervovanému nebo konzervované zelenině. U některých druhů ovoce či zeleniny, masa a mléčných výrobků je často vyžadováno předem, před vstupem na území Kanady vydané povolení k dovozu. Dovoz některých potravin je zakázán zcela, jako tomu je u jablek, jahod, meruněk či brambor. Uplatňují se i množstevní omezení s tím, že při překročení dovoleného množství lze uložit celní zatížení od 150% do 350%.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Úřední jazyk je krom angličtiny i francouzština.
Pokud navštívíte restauraci nebo bar, počítejte se zvykem, kdy je obvyklé dát obsluze spropitné (tzv. "tip") ve výši 15 - 20% z Vaší útraty. Dát méně, nebo zcela zapomenout, se pokládá za neslušné. (obsluha obvykle pobírá pouze symbolické minimum, a na spropitném od klientů jsou zcela závislí).
Pokud nejste se službami spokojeni, můžete svůj příspěvek snížit. V těchto případech je však vhodné před uhrazením účtu informovat vedoucího či majitele restaurace o vašich výhradách. Pokud kdekoliv v restauraci uvidíte nápis autograt, tak je poplatek pro obsluhu již započítán v konečné ceně, většinou se jedná o 18 %, minimem je 10 %.
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

Počasí v jižní části Kanady je velmi podobné Střední Evropě. Pokud se chystáte na dovolenou, očekávejte, že podnebí ve státech bude velmi podobné naší domovině. Zásadním rozdílem je měření teploty, kdy se krom obvyklého Celsia měří teplota i ve Fahrenheitech. Formule pro přepočet teploty do Fahrenheita je "°C * 9/5 + 32 = °F".
 

6.) Pitná voda

Voda, která teče z kohoutků je obvykle pitná. Přesto doporučujeme konzumovat pouze balenou vodu.


7.) Zdravotnictví

Česká republika nemá s Kanadou uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto je nezbytné, abyste si před cestou uzavřeli komplexní zdravotní pojištění. Toto pojištění se však nevztahuje na úhradu nákladů za zdravotnické služby k léčbě chronických onemocnění a nemocí, které existovaly již před samotným uzavřením pojištění. Nebudou vám hrazeny ani zubařské zákroky. Náklady na jednotlivá ošetření jsou v Kanadě mnohonásobně vyšší než v České republice, platí se buď dopředu záloha, nebo musíte předložit průkaz pojištěnce. Jednodenní pobyt v nemocnici vás v průměru vyjde na více než 2000 CAD. Zdravotnická péče je v Kanadě na velmi dobré úrovni, a to i v menších nemocnicích. Návštěva Kanady nepřináší žádná zvláštní zdravotní rizika, a proto není nutné žádné očkování.


8.) Měna a platby

Oficiální měnovou jednotkou Kanady je kanadský dolar s označením CAD. Kanaďané své měně říkají „buck“ nebo francouzsky „piastre“. Ve všech provinciích Kanady dnes platí jednotná měna. Není dáno žádné omezení, které by určovalo, jaké množství cizí měny je možné do země dovézt či z ní vyvézt. Zahraniční měnu si můžete směnit v bankách a soukromých směnárnách. Také bankomaty jsou v Kanadě dobře dostupné, najdete je v každém větším městě. Všechny banky a směnárny v Kanadě přijímají jak hotovost, tak i cestovní šeky. Banky mají otevřeno od pondělí až do čtvrtka od 10 do 15 hodin, v pátek od 10 do 18 hodin. Řada z nich je však otevřená i v sobotu. Platit cestovním šekem můžete v obchodech jen výjimečně, běžně lze platit kreditními kartami. Kreditní karty mají velmi široký záběr použití a využijete je kupodivu i u pouličních stánků a telefonních budek. Aktuální kurs kanadského dolaru naleznete zde.


9.) Co s sebou?

Důležitá je embosovaná platební karta či kreditní karta spolčenosti Visa, Master Card či American Expres. Nezapomeňte na teplé, nepromovavé oblečení a pevné boty.
 

10.) Elektřina

USA využívají zásuvky 120V/60Hz, které jsou jiné, než evropské. Je lepší pořídit si redukci již v ČR. V Kanadě je sice taktéž seženete, ovšem nákupem v ČR ušetříte jistě čas i peníze. Při výběru dávejte pouze pozor, aby byly i na kulaté zástrčky a ne pouze na jednoduché. Poznáte to podle toho, že hodně redukcí má po stranách dvě malé zarážky. Pokud zakoupíte redukci typ "A", budete ji moci s největší pravděpodobností používat i v USA.
 

11.) Mobilní signál a internet

Hotely poskytují připojení k internetu obvykle zdarma. Připojit se můžete obvykle i na pokoji. V případě telefonování do ČR doporučujeme využít služeb Skype. Pokud potřebujete co ČR volat častěji nebo déle, využijte služeb některého ze zdejších operátorů. Klasickou dobíjecí kartu v Kanadě zakoupíte například od společnosti Virgin Mobile za 29 CAD. Pamatujte, že u těchto telefonů může být zpoplatněn i příchozí hovor nebo SMS. Kanadská mezinárodní předvolba je (+1).
 

Roamingový ceník; II. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
30,52 Kč 17,81 Kč 9,68 Kč 11,50 Kč 252,08 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)